Rezultatele Olimpiadei la Economie, etapa zonală

IMG 0496 72 de elevi își vor da întîlnire la etapa finala a Olimpiadei Republicane la Economie, la cea de-a XV-a editie.

Olimpiada la Economie este organizată de Junior Achievement Moldova în parteneriat cu Ministerul Educației al Republicii Moldova, Academia de Studii Economice a Moldovei și Fundația ”Familia Sturza”. Etapa zonală a Olimpiadei s-a desfășurat, în perioada 16 – 24 martie curent, în zonele: Leova, Bălți, Cimișlia și Chișinău, unde au participat 202 elevi din 10 raioane din republică, beneficiari ai programelor de educație economic Junior Achievement Moldova.

Elevii cu cele mai bune rezultate au fost selectaţi pentru a participa la etapa finală a Olimpiadei la Economie unde vor concura pentru Premiul Mare – un contract gratuit de studii la ASEM. Este al 10 - lea an, cînd ASEM, în persoana domnului rector Grigore Belostecinic nu doar găzduieşte desfăşurarea acestui eveniment, ci şi îi oferă învingătorului oportunitatea de a studia gratuit la una dintre facultățile dorite.

Învingătorii etapei zonale, care vor participa, la 19-21 aprilie curent, la etapa finală a Olimpiadei Republicane la Economia Aplicată, sunt:

 

Nr. Participant Profesor
ÎNCEPĂTORI
1 Isacov Maxim Ciumac Galina
2 Pisaniuc Dumitru Pila Victoria
3 Banari Stanislav Ciumac Galina
4 Marcu Andrei Barbăneagră Olga
5 Pascari Vladislav Ciumac Galina
6 Răilean Nicoleta Barbăneagră Olga
7 Platon Cătălina Barbăneagră Olga
8 Scoarță Veronica Melinte Iurie
9 Cuculescu Dumitru Barbăneagră Olga
10 Doboș Catrin Ciumac Galina
11 Morozan Pavel Cotruța Marcela
12 Bărbieru Carolina Barbăneagră Olga
13 Gherman Nichita Ciumac Galina
14 Caraman Dan Zlotea Maia
15 Mîțu Vladislav Nagy Moldovan Ana
16 Șerșun Alexandra Cotruța Marcela
17 Vrabie Victoria Bîlhac Svetlana
18 Botnaru Ina Ciumac Galina
19 Trocin Evghenii Ciumac Galina
20 Portaș Ștefan Zlotea Maia
21 Savva Ana Zlotea Maia
22 Gavrilov Dionisie Cruc Svetlana
23 Brînză Alexandru Barbăneagră Olga
24 Caraman Marin Zlotea Maia
25 Carauș Violina Melinte Iurie
26 Zabulica Ecaterina Nagy Moldovan Ana
27 Begun Victoria Barbăneagră Olga
28 Oleinic Alexandru Andoni Vitalie
29 Sosnițchii Vladislav Gîra Rita
30 Barbăneagră Grigore Barbăneagră Olga
31 Ioviță Vera Barbăneagră Olga
     
Nr. Participant Profesor
AVANSAȚI
1 Baltag Anatolie Andoni Vitalie
2 Bogdanov Dmitrii Ciumac Galina
3 Costin Daniela Zlotea Maia
4 Vidrașcu Ecaterina Bîlhac Svetlana
5 Bocla Victor Gîra Rita
6 Guriev Nicoleta Pîntea Maria
7 Matei Gabriela Barbăneagră Olga
8 Oroșan Irina Barbăneagră Olga
9 Semionov Claudiu Bîlhac Svetlana
10 Botezatu Ion Chelaru Elena
11 Spînu Olga Barbăneagră Olga
12 Ivanov Dumitru Andoni Vitalie
13 Sacaliuc Doina Chelaru Elena
14 Condrea Mihai Marin Dorin
15 Jitaru Nikita Cruc Svetlana
16 Creangă Dan Chelaru Elena
17 Chiriac Paula Melinte Iurie
18 Friniuc Nicolae Chelaru Elena
19 Oglindă Gabriela Barbăneagră Olga
20 Chiriac Andrian Olaru Valentina
21 Leconiuc Maxim Cotruța Marcela
     
Nr. Participant Profesor
ABSOLVENȚI
1 Grosu Sergiu, premiul I 2012 Buțco Vera 
2 Harabagiu Mirela Chelaru Elena
3 Bîzdîga Daniel Gudumac Zinaida
4 Botnari Daniela Melinte Iurie
5 Popescu Oxana Cruc Svetlana
6 Zelenscaia Ana Ciumac Galina
7 Cernomoreț Alexandru Andoni Vitalie
8 Celan Andriana Cruc Svetlana
9 Belexiu Petru Tornea Nina
10 Mișcișin Denis Cruc Svetlana
11 Bîrnat Ana Cotorobai Natalia
12 Iastrebova Iulia Ciumac Galina
13 Murașeva Iulia Ciumac Galina
14 Ivanco Vladislava Ciumac Galina
15 Grozdev Dmitri Gîra Rita
16 Dovbîș Dumitru Olaru Valentina
17 Blanaru Dan Chelaru Elena
18 Tataru Ion Buțco Vera 
19 Porotnicov Tamara Marin Dorin